Pridané: 02.02.2017 | Autor: admin

Starajme sa o seba lepšie! Správna hygiena súvisí aj s čistotou našej kúpeľne.

Plne vybavená a čistá kúpeľňa je súčasťou pohodlia vášho domova. Práve v kúpeľni sa totiž združuje najviac nebezpečných baktérií, ktoré sú príčinou rôznych kožných ochorení. Tým najnebezpečnejším prenášačom sú sprchy, uteráky či župany.

Viacerí z vás sa už určite stretli s problémom prevlhnutých závesov v sprche, či večne nevysušených uterákov.  Príčinou je väčšinou nekvalitný materiál uterákov, županov alebo sprchových závesov, ktorý pri kúpe nevieme zhodnotiť. Práve takto poškodené a nekvalitné produkty sú najčastejšími prenášačmi kvasiniek a nepríjemných kožných chorôb. Ako teda spoznať kvalitu a podľa čoho si doplnky do kúpeľne vyberať?

Starajme-sa-o-seba-lepsie

Ako v bavlnke – ktoré vlastnosti má mať kvalitný uterák?

Keď sa povie dokonalý uterák, pravdepodobne si predstavíte najjemnejší materiál mäkučký na dotyk. Nie každý príjemný materiál však so sebou prináša aj kvalitu. Asi najhorším možným variantom je, keď sa po vyutieraní novou jemnou osuškou stále cítite mokrí. Preto je dôležité pri kúpe uterákov sledovať niekoľko faktorov vplývajúcich na kvalitu.

Savosť

Táto vlastnosť by pri uteráku mala byť úplnou samozrejmosťou, bohužiaľ, tomu tak vždy nie je. Správnu savosť zaručujú práve dlhšie vlákna uterákov, tzv. huňaté uteráky. Ak tieto uteráky nie sú vyrobené zo skutočne kvalitnej bavlny, veľmi ľahko sa pri praní opotrebujú a z huňatého hrejivého uteráka sa už po pár praniach stane vyťahaná handra. Z hľadiska absorpcie vody sú veľmi dobrou voľbou froté uteráky a osušky, ktoré sú vyrábané z kvalitnej bavlnenej priadze.

Gramáž

Hmotnosť prezrádza kvalitu! V prípade osušiek by ste tento údaj určite nemali podceňovať, či už sa jedná o bavlnený alebo froté uterák, hmotnosť by mala začínať pri 450-tich gramoch. Ak na osuške nenájdete hmotnosť, poproste v predajni o radu. Ak výrobca číslo neuverejnil, s najväčšou pravdepodobnosťou ste narazili na materiál s polovičnou hodnotou, ktorý nie je kvalitou, ktorú hľadáte.

Tvar

Kvalitná osuška by si aj po druhom praní mala zachovať svoj tvar a mäkkosť. Ako ju však na oko spoznáte? Vyberajte si uteráky s pevným okrajom a pri výbere hľaďte i na vlákna uteráku. Je dosť huňatý? Sú vlákna husté, rovnako dlhé a nenarušené? Vlákna správnej osušky by mali byť husté a utkané rovnomerne.

Zloženie

Z každej strany počujete, že zárukou kvality je zloženie zo stopercentnej bavlny? Pri výrobe osušky je použitie vysokokvalitnej bavlny skutočne dôležité, nie každý dobrý uterák však musí byť zložený výhradne z bavlny. Jedným z moderných a vhodných riešení sú froté uteráky zložené z bavlny kombinovanej s bambusovým vláknom. Vďaka bambusovému materiálu sú froté osušky veľmi odolné voči baktériám, či zápachu a zároveň sú vysoko savé.

Ako si vybrať župan?

Materiál

Výber materiálu záleží len na vás. Máte radi chladivý kĺzavý satén alebo sa radšej zohrejete v huňatom froté župane? Každý z materiálov má svoje výhody a nevýhody.

Satén – najväčšou nevýhodou materiálu je okrem chladivého efektu náročné pranie, saténové pohodlné župany totiž nie je vhodné prať v práčke, ale prácne v rukách.

Zamat – pred praním zamatového županu je veľmi dôležité prečítať si inštrukcie na visačke. Niektoré typy zamatových županov totiž nie je vhodné prať v práčke, iné by ste zase mali sušiť výhradne v sušičke. Každopádne župan z tohto materiálu nikdy nežehlite, porušili by ste tým tkanivo.

Bavlna – to najjednoduchšie riešenie či už pôjde o pranie alebo sušenie. Navyše vás v zimných dňoch zahreje a ochráni najlepšie zo všetkých materiálov.

Polyester – vzhľadom veľmi podobný bavlne, tento materiál môžete pokojne oprať aj v teplej vode.

Pre starostlivosť o vašu pokožku je jednou z najlepších kombinácií spojenie bambusového vlákna a bavlny, keďže zloženie z bambusu je vzdušné a poskytuje preto ochranu pred šírením baktérií, navyše bavlna vám zaručí rýchle vstrebanie vody.

Prostredie

Pri výbere županu by ste mali najmä myslieť na to, kde ho chcete využívať. Potrebujete župan vhodný na plaváreň alebo do wellnessu? Budete ho používať viac vo vlhkom prostredí alebo vám bude slúžiť na zahriatie pri rannej káve a tlači? V príliš vlhkom prostredí nie je vhodný hustý bavlnený župan, keďže vlhkosť prostredia sťaží vstrebávanie vody. Pre vlhšie podnebie sú vhodné tenšie župany vyrobené z ľahšej tkaniny. Naopak v chladnejšom priestore zvoľte huňatý celobavlnený alebo froté župan, ktorý zahreje.

Dĺžka

Zvyčajná dĺžka županu je po kolená, čím je župan vhodný na zimné obdobie, kedy dostatočne zahreje, zároveň však nie je ťažobou ani v teplejších mesiacoch. Letné župany spoznáte podľa tenkého tkaniva a nižšej gramáži. Prekvapiť vás môžu tzv. unisex župany, keďže sú vyrábané na priemernú výšku a na vyšších mužoch môžu pôsobiť smiešne.

Ako sa o froté osušky a župany starať?

 • Froté uteráky, osušky i župany by ste mali prať pri teplote 40°.
 • Pred prvým použitím uteráky najskôr párkrát vyperte a nechajte vysušiť.
 • Vyhnite sa bielym škvrnám a dávajte si pozor na produkty, ktoré pri praní používate.
 • Osušky a uteráky perte samostatne, vyhraďte si jedno pranie len na ne.
 • Ak máte pri novom uteráku pocit, že aj napriek jeho kvalite dostatočne nesaje, skúste ho viackrát vyprať, je možné, že z neho potrebujete vyprať chemické látky, ktoré sa použili pri výrobe.
 • Uteráky vkladajte do práčky až po tom, čo ste pridali všetky potrebné prostriedky.
 • Uteráky nesušte na horúcich radiátoroch ani na pražiacom slnku, mohlo by to poškodiť ich vlákna. Sušia sa výlučne v sušičke alebo zavesené na šnúre či sušiaku.
 • Pridajte pri prvom praní 1 hrnček otcu, zachováte tak sýtu farbu uteráku.
 • Zaveste každý uterák v domácnosti na iný háčik, nie spoločne, aby sa nešírili mikroorganizmy.
 • Perte uteráky častejšie, najmä tie, ktoré používate viackrát denne na ruky.
 • Uteráky perte v teplej vode, v sušičke však nastavte iba miernu teplotu.
 • Dávajte si pozor, aby ste používali pri praní uterákov vhodné množstvo pracieho prášku alebo gélu. Pri väčšom množstve vám uteráky môžu zhrubnúť.
 • Nepoužívajte príliš veľa aviváže, tá spôsobí, že vaše uteráky budú menej savé a menej príjemné na dotyk.
 • Dbajte na správne naplnenie práčky, preplnená alebo práve naopak nedostatočne naplnená práčka môže mať na svedomí žmolky.
 • Kvalitné froté osušky a uteráky po praní natiahnite a vytvarujte, predídete tak zrážaniu, ktoré hrozí uterákom z bavlnenej priadze.

Samotné sprchovanie

Sprchové kúty i vane sú často náložou prenosných baktérií a kvasiniek. Sami dobre poznáte strach z používania spŕch vo verejných priestoroch, akými sú kúpaliská alebo fitness centrá.

Okrem čistenia sprchových kútov chemickými prostriedkami by ste si mali posvietiť aj na súčasť sprchy, akou je napríklad sprchový záves, nie jedna bežná domácnosť sa aj napriek čistému sprchovému kútu trápi s plesnivejúcim závesom. Nebezpečenstvom sú najmä vinylové závesy, ktoré môžu šíriť toxíny po vašej domácnosti.

Materiál

Sprchové závesy do kúpeľne môžu byť doplnkom, ktorý svojim vzorom dodá šmrnc celému priestoru. Po akom materiáli ale siahnuť? Rozhodovať by ste sa mali medzi polyesterom a textilom alebo zvoliť lacnejšiu plastovú verziu, ktorá rovnako udrží vodu v sprche.

Vhodnou alternatívou môžu byť aj závesy vyrobené z froté – tie sú však cenovo náročnejšie. Najväčšou výhodou sprchových závesov je ich flexibilita a použiteľnosť, svojim tvarom sa prispôsobia každému sprchovému kútu.

Údržba

Spodný okraj sprchového závesu by mal byť vždy vnútri a nie vonku, aby ste tak zabránili úniku vody. Po sprchovaní záves v každom prípadne rozprestrite, zhrnutý sa veľmi ťažko vysuší a opäť tak nechávate priestor tvorbe baktérií. Sprchový záves treba rovnako ako iné príslušenstvo pravidelne čistiť a vyhnúť sa tak nepríjemným baktériám a nečistotám.

Textilné závesy môžete pokojne prať v práčke pri 40-tich stupňoch, tie plastové vyperte v rukách. Aby ste sa vyhli plesniam, pravidelne záves ponorte do vedra s dezinfekčným prostriedkom na celú noc.

Ak ste náchylní na kožné ochorenia, určite by ste nemali podceňovať ani starostlivosť o kúpeľňové predložky, ktoré po sprchovaní zostávajú vlhké aj niekoľko hodín, dbajte na kvalitu materiálu a v neposlednom rade vašu kúpeľňu vždy po sprchovaní vyvetrajte.

 

Starajme sa o seba lepšie! Správna hygiena súvisí aj s čistotou našej kúpeľne.
3.5 (69.41%) 17 votes

Autor článku
admin

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.