Pridané: 03.06.2016 | Autor: admin

Projekty šité na mieru alebo katalógové rodinné domy – ktoré z nich si zvoliť?

Túžite po dome svojich snov? V súčasnosti máte na výber buď katalógové rodinné domy alebo projekty vypracované na mieru. Ako postupovať pri výbere projektu?

 

image001

Podľa čoho si vybrať správny projekt rodinného domu?

Viete, čo všetko by mal spĺňať váš nový dom? Aké pocity z neho chcete mať? Máte o ňom aspoň malú predstavu?

Pri premýšľaní nad projektom domu vám možno po rozume chodia mnohé otázky. Je veľmi dôležité vybrať si taký projekt domu, ktorý bude dokonale vyhovovať vašim potrebám a kritériám.

Šitie na mieru alebo výber z katalógu?

Dnes si väčšina ľudí volí katalógový projekt rodinného domu. Veľmi málo nových rodinných domov je priamo navrhovaných architektom. Častejšie sa potom využíva oslovenie stavebného inžiniera pre navrhnutie technickej stránky projektu ako pre zhotovenie podoby a celkového vzhľadu stavby.

Projekt rodinného domu by ste si mali vybrať na základe typu pozemku, predstavy o dome a výške dostupných financií. V prípade, že sa výrazne finančne neodlišujete od priemeru, je lepšie zamerať sa na katalógové rodinné domy. Na slovenskom trhu nájdete veľké množstvo projektov domov, z ktorých si môžete vybrať.

Niektorí stavebníci si však nevedia zvoliť ani zo stovky katalógových projektov a volia si projekt šitý na mieru. Ten sa od katalógového líši cenou projektu a dobou tvorby. Jej dĺžka závisí od komunikácie a priebežných úprav.

Ak nájdete katalógový projekt spĺňajúci vaše požiadavky, poteší vás nižšia cena a aj čas vypracovania oproti projektu šitému na mieru. Môže ísť zhruba o dva až tri mesiace. V prípade, že nechcete strácať čas, nemusíte nad domom “na mieru” ani premýšľať.

Čo ak nenájdem v katalógu dom svojich predstáv?

 

Nenašli ste v katalógu dom vašich snov? Pre správny výber katalógového projektu budete potrebovať pestrú dávku fantázie a predstavivosti. Váš vysnívaný dom môžete veľmi ľahko prehliadnuť – skrýva sa za farbou, ktorú ste si nepredstavovali alebo sa jeho vizualizácia nachádza v prostredí, ktoré sa vám nepáči.

Katalógovým rodinným domom by ste mali venovať dostatočnú pozornosť a vziať do úvahy možnosti iných farieb, prostredí alebo mierne upravenú architektúru. Úprava sa môže týkať okien, prístreškov alebo drobných prístavieb, ktoré je možné do projektu doplniť.

V prípade, že si aj tak z katalógu nevyberiete a chcete mať výnimočný dom, môžete si ho dať navrhnúť na mieru vo vybranej projekčnej alebo architektonickej  kancelárii.

Zdroj foto: bigstockphoto.com

 

 

 

 

 

Projekty šité na mieru alebo katalógové rodinné domy – ktoré z nich si zvoliť?
4.4 (87.69%) 13 votes

Autor článku
admin

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.