Pridané: 16.03.2014 | Autor: admin

Novorodenec a spánok

Priniesli ste si svoje bábätko domou z pôrodnice. O množstve činností spojených so starostlivosťou o novorodenca v jeho prvých dňoch sa Vám určite ani nesnívalo. Ste unavená a nedokážete sa zastaviť a odpočinúť si. Všetok svoj čas venujete uspokojovaniu základných potrieb svojho dieťaťa. Určite Vás preto prekvapí, keď sa zamyslíte a zistíte, že Váš poklad prespí v priemere 16 až 20 hodín denne.

Koľko spí novorodenec

Ako už bolo povedané, novorodenec spí v priemere 16 až 20 hodín denne. Tento spánok je prerušovaný len na uspokojenie základných potrieb dieťaťa a to hlavne na príjem potravy. Novorodenec si vyžaduje kojenie takmer každú hodinu z čoho vyplývajú aj spánkové intervaly. V noci sa dĺžka spánku dieťaťa môže predĺžiť aj na štyri hodiny, v žiadnom prípade však nemôžme počítať s tým, že novorodenec prespí celú noc.

Príprava na spánok

Pred tým, ako uložíte dieťa do postielky po kojení, snažte sa, aby si odgrglo. Nevadí, ak Vám zaspalo na rukách, držte ho vo zvislej polohe a jemnúčko capkajte po plienočke, kým si dieťa neodgrgne. V opačnom prípade by mohol vzduch v žalúdku bábätko dráždiť a prerušovať drahocenný spánok.

Bezpečný spánok novorodenca

Možno ste to nevedeli, ale dieťa v prvých mesiacoch svojho života nepotrebuje žiadnu podložku hlavy (vankúš) ako je to zvykom u nás dospelých. Vyvarujte sa preto veľkým vankúšom, ovčím rúnam a podobným nebezpečným doplnkom, ktoré by mohli spôsobiť udusenie novorodenca. Takisto v žiadnom prípade nenechávajte dieťa spať na brušku bez dozoru. Správnou je poloha na boku, kedy by aj prípadné zvratky nemali byť pre dieťa vôbec nebezpečné.

Novorodenec a spánok
Hodnotenie

Autor článku
admin

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*