Pridané: 30.11.2016 | Autor: admin

Máte už obuté zimné pneumatiky?

Je prekvapujúce, koľko dlhoročných vodičov v skutočnosti netuší, kedy je potrebné obúvať zimné pneumatiky. A ešte prekvapujúcejšie je, že mnohí z nich aj napriek nepriaznivým podmienkam jazdia v zime na letných pneumatikách. Vystavujú tým nebezpečenstvu nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Ako je to teda vlastne so zimnými gumami? Kedy majú byť obuté a prečo?

Kedy sú povinné zimné pneumatiky

Povinnosť obuť si na vozidlo zimné pneumatiky stanovuje slovenským vodičom zákon. Ten hovorí, že zimné pneumatiky musia byť na vozidle obuté v čase od 15. novembra do 31. marca a to v prípade, že je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu, či poľadovice. Mnohí vodiči si teda povedia, že zimné gumy nepotrebujú. Veď predsa nesneží! Tak načo sa zaťažovať prezúvaním? Tento prístup je však nesprávny. V zime je tu totiž neustále riziko námrazy. Najmä ak cestujete v skorých ranných hodinách, prípadne večer po zotmení. Ak vás zastavia policajti, vaše výhovorky o tom, že cesta je bez snehu, určite neobstoja.

Zimné gumy majú byť obuté aj v prípade, že priemerná denná teplota klesá pod 70C. A k tomu častokrát dochádza už pred 15. novembrom. Predstavte si teda, že si napriek všetkému zimné pneumatiky neobujete. A to z rôznych dôvodov – či už chcete ušetriť alebo ste si nenašli na prezúvanie čas. V jedno ráno sa prebudíte a vozovka je zasnežená. V tom prípade máte problém a auto by ste v žiadnom prípade nemali používať. Prečo je prezutie nutné?

Prečo prezúvať na zimné pneumatiky?

Dôvodov, prečo by ste mali prezúvať, je hneď niekoľko. Ak nemáte prezuté, hrozí vám pokuta. Aj keď jazdíte po suchej vozovke, môžu vás prekvapiť zasnežené úseky. Ak vás zastavia policajti, zrejme ich „neukecáte“. S letnými gumami v zime ohrozujete seba, aj ostatných. Letné pneumatiky sa od zimných podstatne odlišujú. A to hĺbkou a tvarom dezénu, ale tiež materiálom, z ktorého sú vyrobené. Pre bezpečnú jazdu v zime sú zimné gumy nevyhnutné. Sú totiž mäkšie ako letné a lepšie tak priľnú k vozovke. Okrem toho sa brzdná dráha so zimnými pneumatikami výrazne skracuje. S letnými vám jednoducho hrozí, že to neubrzdíte.

Aké by mali byť zimné pneumatiky

Dôležité je tiež vybrať správne zimné gumy. Stavte na kvalitu. Novú sadu pneumatík tak nebudete musieť kupovať každú sezónu. Zimné gumy nesmiete mať len na jednej náprave, ale na všetkých štyroch kolesách! Len tak budú pneumatiky reagovať rovnako a vozidlo bude na ceste sedieť stabilnejšie. Odporúča sa tiež používať vždy rovnaké pneumatiky v jednej sade. To znamená tá istá značka a ten istý vek. Pozor tiež na hĺbku dezénu. Zimné pneumatiky nesmú byť zjazdené pod 3 milimetre. Aj za veľmi zjazdené zimné gumy by ste mohli dostať pokutu. Ak vám teda záleží na bezpečnej jazde v zime a chcete sa vyhnúť pokute, zimné gumy určite obúvajte!

Máte už obuté zimné pneumatiky?
4.9 (98.33%) 12 votes

Autor článku
admin

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.