Pridané: 08.08.2016 | Autor: admin

Krátkozrakosť – keď zle vidíte do diaľky

Ak ste práve stretli Bystrozrakého, je isté, že niekde blízko bude aj Dlhý a Široký. A znamená to tiež, že ste v rozprávke. Pretože nájsť dnes človeka so stopercentným zrakom je skutočnou raritou a u očného lekára sa zastavil minimálne raz už každý z nás. Jednou z najčastejších očných vád je aj krátkozrakosť.

Najhoršie nočné mory sú tie, v ktorých poriadne nevidíte. Neviete nájsť okuliare, všetko naokolo je rozmazané a neviete rozpoznať osoby, ktoré s vami komunikujú. A najhoršie na tom je, že tieto nočné mory sú častokrát skutočnosti a človek trpiaci krátkozrakosťou ich zažíva takmer každý deň.

oko

Krátkozrakosť, inak nazývaná myopia, je refrakčná chyba zraku, kedy nevidíme ostro, ale obraz, ktorý sa premieta v mozgu je rozmazaný. Je to spôsobené tým, že lúče svetla usmernené očnou šošovkou sa zbiehajú už pred sietnicou a na sietnici tak vzniká neostrosť. Čiže jednoducho povedané, predmety, ktoré sú od vás vo väčšej vzdialenosti majú pre nás zlú viditeľnosť. Krátkozrakosť sa koriguje dioptriami s mínusovými hodnotami.

Problémy so zrakom je najlepšie podchytiť včas a teda, pri akýchkoľvek komplikáciách so zrakom a očami vyhľadajte odbornú ambulanciu očného lekára a nechajte sa vyšetriť. Vyšetrenie zraku u obvodného lekára nemusí vždy stačiť a neznamená, že vaše oči sú v stopercentnom poriadku. Na vaše oči sa musí pozrieť profesionál a určiť diagnózu. Ak vám bude diagnostikovaná krátkozrakosť, máte niekoľko možností ako svoj očný hendikep napraviť.

 

Okuliare so šošovkou – rozptylkou

Očný lekár vám zmerá zrak a podľa toho určí potrebné dioptrie. Okuliare si nechajte vyrobiť v špecializovaných optikách, v ktorých si samozrejme môžete vybrať aj vhodný rám okuliarov. Pri krátkozrakosti je potrebné nosiť okuliare neustále. Nezabúdajte na ne! Sporadické nosenie okuliarov môže váš zrak ešte viac poškodiť.

 

Kontaktnými šošovkami

Kontaktné šošovky sú vhodné pre všetkých, ktorí neradi nosia okuliare alebo im okuliare vadia pri výkone práce, športu, atď. Očný lekár vám pri vyšetrení odporučí tie správne kontaktné šošovky s vhodnými dioptriami, veľkosťou i zakrivením.

 

Laserovou operáciou

Existuje mnoho efektívnych metód laserovej korekcie očí! Za pár minút sa zbavíte svojej krátkozrakosti a budete vidieť ostro a na 100 %. Operácie očí sú bezbolestné a s rýchlou rekonvalescenciou (maximálne 3 dni) s jemne nepríjemnými pocitmi.

Krátkozrakosť sa môže postupom času zhoršovať, ale aj zlepšovať. Krátkozrakosť určená v nízkom veku má tendenciu sa aj celkom stratiť a váš zrak sa vráti do normálu. Niekedy sa táto očná vada môže aj úplne zastaviť a teda dioptrie nebudú ani pribúdať, ani ubúdať. A vtedy je pacient vhodným adeptom aj na korekciu očí laserom.

Nezabúdajte na pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára v očných ambulanciách! Čo dnes bola mínus jedna dioptria, môže byť o pár mesiacov na úplne iných číslach. Upravte svoju krátkozrakosť a poriadne zaostrite na svet!

Krátkozrakosť – keď zle vidíte do diaľky
3.9 (77.33%) 15 votes

Autor článku
admin

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.