Pridané: 09.06.2016 | Autor: admin

Je pre vás očná ambulancia neznámym miestom? Napravte to!

Očné choroby väčšinou nebolia a prichádzajú nenápadne. Kým sa naplno prejaví ich dopad na váš zrak, môže prejsť niekoľko rokov bez toho, aby ste vedeli, že ich máte. Vyšetrenie v očnej ambulancii dokáže odhaliť ochorenie aj v časnom štádiu.

Aj kvôli faktu, že preventívne prehliadky u očného lekára nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, je stav nášho zraku často podceňovaný. Prvá návšteva prichádza najčastejšie vtedy, ak začneme pociťovať problémy, ktoré sa nám doposiaľ vyhýbali. Najčastejšími diagnózami, ktoré si pacienti vypočujú v očnej ambulancii, sú (relatívne neškodné) refrakčné ochorenia.

image001

Poškodený je pri nich optický systém oka, keď sa svetlo vstupujúce do oka láme nesprávne a na sietnici sa nedokáže vytvoriť ostrý obraz. Ten vzniká buď pred sietnicou, alebo za ňou, vďaka čomu vidíme rozmazane. Medzi refrakčné ochorenia patrí ďalekozrakosť, krátkozrakosť, astigmatizmus a presbyopia (starecká vetchozrakosť). Tieto sa dajú korigovať nosením okuliarov alebo šošoviek, no čoraz častejšie sa na ich odstraňovanie využívajú laserové operácie očí. Na tie sa najčastejšie špecializuje súkromná očná ambulancia. Bratislava je častou „destináciou“ pacientov, ktorí túžia po ostrom zraku, pretože práve tu sa nachádza najväčšie množstvo očných kliník, kde je možné laserovú operáciu očí absolvovať.

 

Zelený alebo šedý zákal prichádzajú postupne

Medzi ochorenia, ktoré sa spočiatku nemusia prejaviť, avšak ich dopad na zrak môže byť fatálny, patrí zelený a šedý zákal.

Zelený zákal (glaukóm) je súborom patologických javov, ktoré postupne poškodzujú očný nerv. Najčastejšie ide o zvýšený vnútroočný tlak, ktorý tlačí na nerv, čím sa zužuje zorné pole a periférne videnie. Ak sa zelený zákal nelieči, hrozí oslepnutie.

Šedý zákal (katarakta) je degeneratívne ochorenie očnej šošovky a patrí medzi najzávažnejšie choroby, ktoré nie je možné liečiť tradičnými spôsobmi. Najčastejšie postihuje staršie osoby, no vplyvom genetiky sa môže prejaviť aj u mladších ľudí. Ako už z názvu vyplýva, pri šedom zákale sa šošovka zakaľuje. Vďaka tomu sa stáva nepriehľadnou, čo postupne môže spôsobiť slepotu. Je dôležité sledovať priebeh ochorenia a v pravý čas podstúpiť operáciu, pri ktorej sa stará šošovka nahradí umelou.

 

Pri preventívnej prehliadke veľa času v očnej ambulancii nestrávite

Ak začnete zaznamenávať akékoľvek zhoršenie zraku, mali by ste navštíviť očnú ambulanciu. Čaká vás tu niekoľko neinvazívnych vyšetrení, ktorými očný lekár zmapuje celkový stav vášho zraku.

 

Zraková ostrosť (vízus) sa meria kvôli zisťovaniu výšky dioptrií – lekár vám najprv zrak skontroluje bez skúšobných skiel a potom aj s nimi. Vyšetrenie očného tlaku je dôležité kvôli zisťovaniu prítomnosti zeleného zákalu. Pre niektorých pacientov býva nepríjemné, pretože pri ňom prístroj (tonometer) pacientovi fúka do oka vzduch. Súčasťou prehliadky býva tiež dôležité pozorovanie očného pozadia. To lekárovi prezradí prípadné zmeny na cievach, na očnom nerve alebo na sietnici. Okrem očných ochorení sa takýmto spôsobom dá odhaliť aj nádor alebo autoimunitné ochorenie.

 

Očné vyšetrenie patrí k jednému z najpríjemnejších a často netrvá viac ako 15 minút. Pokiaľ však zamierite do špecializovanej očnej kliniky, doba strávená v očnej ambulancii sa môže predĺžiť – lekári tu často okrem základných vyšetrení testujú aj predný segment oka, rohovku, nervové vlákna a periférne videnie.

 

Foto: bigstockphoto.com

 

 

 

 

 

Je pre vás očná ambulancia neznámym miestom? Napravte to!
3.2 (64.44%) 18 votes

Autor článku
admin

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.