Pridané: 10.04.2013 | Autor: admin

Ako sa meria zlato

U zlata sa meria  vždy jeho čistota, ktorá  sa udáva  v karátoch.  Základnou veličinou  je jeden  karát pričom čisté zlato ich má 24.  Čistotu zlata môžeme určiť aj objemom zlata na zmesi,  udávaným  v tisícinách. Rýdze zlato má hodnotu 999 tisícin.

 

Investičné zlato

Ak chcete investovať do nákupu  zlatého odliatku, stretnete sa s pojmom investičné zlato. To sa označuje ako 24 karátové alebo zlato s 999 tisícinami podielu zlata (999/1000). Toto zlato je oslobodené od dane z pridanej hodnoty a preto je vhodné ako investícia. Pri nákupe alebo predaji   nie ste povinní štátu odviesť tento druh dane a preto cena investičného zlata odzrkadľuje jeho reálnu hodnotu.

 

Hmotnosť   v g alebo v Oz

Hodnota odliatku z investičného zlata  závisí od jeho hmotnosti. Tá sa udáva v gramoch (g), v kilogramoch (kg) alebo v Trójskych unciach (Oz). Jedna trójska má približne 31,1 gramu.

 

Dukátové zlato

Ak sa zaujímate o investovanie do zlata, určite sa s stretnete s pojmom „dukátové zlato“. Dukátové zlato je zliatina, ktorá obsahuje viacej prímesí ako Investičné zlato.  Dukátové zlato obsahuje  986 tisícin zlata (986/1000 alebo 23 2/3 karátu).

 

Menové zlato

Menovým zlatom sa označuje zlato, ktoré vlastní štát. Menové zlato sa používa ako zábezpeka štátnej meny a určuje jej hodnotu. Čistota tohto zlata je 900 tisícin objemu. (900/1000 alebo 21,6 karátu)

Ako sa meria zlato
Hodnotenie

Autor článku
admin

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*